„Българският административен потенциал при възстановяването на държавната власт (1877-1879)” е новата книга на преподавателя по „Публична Администрация” в ТУ Габрово Д-р Емил Инджов*. Авторът разглежда въпроса за административния потенциал на младта българска държава непосредствено след Освобождението в периода 1878-1879.
Темата за прохождането на новородените български институции и техния административен капацитет е четиво изключително любопитно и особено актуално към настоящия момент, когато процесите в държавното управление са доста сходни. Читетелите ще открият безброй паралели и аналогии между сегашните и тогавашните канцеларски чиновници и техния административен потенциал.
За коментари и дискусии по книгата може да се обърнете към автора на следния e-mail:
Откъс от книгата:
„На политиката на назначаване и овластяване на бивши чорбаджии се противопоставя Л.Каравелов. От страниците на списание „Знание” той препоръчва „ както за членове на градския съвет, така и в окръжния(освен председателите)ние трябва да изберем не философи,не богати и прославени чорбаджии,а честни и доброжелателни граждани,които не са малко.”
„Елате в Габрово” – Медия за градска култура
*Емил Инджов е доктор на историческите науки, главен асистент в катедра „Социални и Стопанскси Науки” при ТУ Габрово, титуляр на дисциплините „История на Българската Администрация, Стопанска История, Архивознание и Документация. Преподава дисциплината “Държавна Власт и Държавна Админстрация”. Автор на монографията „Райчо Каролев” и десетки научни публикации.