Краеведска конференция "135 години от освобождението на Габрово и Шипченската епопея"

Дата: 
Четвъртък, 21 Юни, 2012 - 09:45

изложбаАктова зала на Национална Априловска гимназия

9.45 ч. Поднасяне цветя на Братската могила на 16 офицери и 465 сержанти и войници от 14-та пехотна дивизия, загинали при защитата на Шипченските позиции от 9 август до 28 декември 1877 г. (от северната страна на църквата „Св. Богородица”).

Откриване:
Модератор: Савина Цонева

Приветствие от областния управител Мариян Костадинов
Приветствие от Анна Маринова – директор на Национална Априловска гимназия.

10.10 ч. „Руско-турската освободителна война и Габрово – 135 години памет” – Даниела Цонева, РИМ
10.30 ч. „Самарското знаме - символ и реликва от Освободителната война” - Теодора Савчева и Петра Дамянова, 8 клас, НАГ
10.40 ч. Изработване и промяна на руските планове за Освободителната война (ролята на ген. Обручев и ген. Тотлебен)” - Христо Милчев, 9 клас, НАГ
10.50 ч. „Доброволците от Македония в Българското опълчение” - Николай Чорбаджиев, Плевен
11.00 ч. „Униформите на българското опълчение” - Мирослав Димитров, 9 клас, НАГ
11.10 ч. „Ефектът на оръжието на Руско-турската война върху финалния й изход” - Иван Димитров и Петър Николаев, 8 клас, НАГ
11.20 ч. „Девическият манастир „Свето Благовещение” в Габрово през Руско-турската освободителна война през 1877 година” - Елена и Ивелина Колеви, Габрово
11.30 ч. „Ролята на Шипченската позиция за изхода на войната” - Магдалина Гърбова и Христина Христова, 10 клас, НАГ
11.40 ч. „Паметникът Шипка - граден от обич, кости и слава” - Христина Димова и Теди Мадемова, 8 клас, НАГ
11.50 ч. „Руско-турската война, увековечена в имената на улици и площади в Габрово” - Елеонора Павлова, Петя Георгиева и Моника Станчева, 8 клас, НАГ

13.00 ч.
„Пощенските картички за Освободителната война” - Домина Казакова и Зорница Иванова, 10 клас, НАГ
13.10 ч. „Руско-турската война в картини” - Ива Събева и Сълзица Савова, 8 клас, НАГ
13.20 ч. „Шипченската епопея в изобразителното изкуство” - Карина Русчева, 11 клас, НАГ
13.30 ч. „Генерал Фьодор Фьодорович Радецки” - Милка Пурел, Габрово
13.40 ч. „Генерал Николай Григориевич Столетов – героят от Шипка” - Христо Кичиков, Габрово
13.50 ч. „Опълченецът Никола Христов Ингилизов – почетен гражданин на Габрово и Плевен” - Мария Петкова, Плевен
14.00 ч. Приносът на фамилия Калпазанови в Руско-турската освободителна война през 1877 година - Елена и Ивелина Колеви, Габрово
14.10 ч. „Опълченецът Стефан Мускуров – един от героите на Шипка” - Вела Лазарова, Габрово
14.20 ч. „Обречени на вечност” - Мария Семерджиева, Габрово
14.30 ч. „Опълченците от Кметовския край през Руско-турската освободителна война през 1877 година” - Надежда Лазарова, Габрово
14.40 ч. „Руската братска могила в местността „Гроба” по стария път за връх Шипка” над квартал Радецки”- Йорданка и Елена Захариеви, Габрово
14.50 ч. „Габровска доброволческа чета участва в освобождението на Габрово” - Ангел Илиев, Габрово

Организатори:
Национална Априловска гимназия – Габрово
Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” – Габрово
Регионалeн исторически музей – Габрово
„Държавен архив” – Габрово
Граждански комитет – „Памет габровска”
Краеведско дружество „Илия Габровски”

Tweet

Габрово байк

Приятели

Уеб дизайн и изработка сайтове
България - бъди информиран
Български имоти
Новини от Габрово
Илюзионистът

Кой е онлайн

В момента са 0 users и 3 гости online.

Етър
Боженци
Библиотека Априлов Палаузов
Дом на хумора и сатирата

Последвайте ни в

Не пропускайте:

Анкета

Колко често се усмихвате?: